facebook instagram telegram telegram
اين‌ها كيستند؟
معرفي همكاران سايت گل‌آقا
علي زراندوز

به مناسبت دومين سالگرد آپ‌توديت شدن سايت گل‌آقا در شكل و شمايل تازه و وداع با تابلوي معروف كارگران مشغول كارند حميدرضا پورنصيري (فرد معلوم‌الحال و نامعلوم‌الارتفاعي كه طراحي سايتي كه هم‌اكنون پيش رو داريد اثر اوست)، تصميم گرفتيم يك مسابقه بي‌سابقه برگزار كنيم و در آن ميزان آگاهي و اطلاعات شما را در مورد همكاران سايت گل‌آقا بسنجيم.
مسابقه به اين صورت است كه ابتدا ويژگيهاي خاص و منحصر به فرد همكار مورد نظر را ذكر مي‌كنيم و شما بايد قبل از رسيدن به پايان متن و خواندن نام او حدس بزنيد فرد مورد نظر چه كسي است. برنده كسي است كه بيشترين حدس صحيح را زده باشد!

1ـ كاريكاتوريست جواني است كه تازگي‌ها آثار او را در وبلاگ بروبچ هم مشاهده مي‌كنيد. او از معدود خانمهاي كاريكاتوريست موجود در كهكشان ماست و كميك‌استريپهايي كه دبير سايت براي وبنامه‌ها به ضرب و زور از او مي‌گيرد درميان كاربران سايت گل‌آقا طرفداران خودش را دارد.


2ـ از كاريكاتوريستهاي پيشكسوت مؤسسه گل‌آقا كه صاحب يكي از وبلاگهاي ستون سمت چپ سايت گل‌آقاست (از بالا چندمي؟ نه ديگه از اين راهنمايي‌هاي تابلو نداريم!) او يا براي سايت كار نمي‌آورد يا اگر بياورد آن‌قدر مي‌آورد كه براي نوه، نتيجه‌هاي شما هم كه قرار است در آينده بيايند از سايت بازديد كنند مي‌توانيم چندتايي كنار بگذاريم!


3ـ اين شخص كاريكاتوريست است. اين فرد يك كاريكاتوريست بدقول است. او كمتر به سايت كار مي‌دهد و شما بيشتر روي جلدهايي را كه براي بچه‌ها...گل‌آقا يا ماهنامه گل‌آقا مي‌كشد با ذكر مأخذ، در سايت گل‌آقا مي‌بينيد. اگر روزي گل‌آقا شبكه تلويزيوني هم بزند مجري پرحرفش اين فرد خواهد بود!
راهنمايي: هر وقت كاريكاتور خودش را مي‌كشد بيشترين اغراق را روي دماغش اعمال مي‌كند.


4ـ اين طنزنويس و مسؤول چند پست كليدي در آبدارخانه اولاً از جامعه نسوان است. ثانياً در ميان هشت جهت اصلي و فرعي علاقه زيادي به جهت «روبه‌رو» دارد. او از وبلاگ‌داران سايت گل‌آقاست و قطعاً اگر از اولين وبلاگ‌نويسان تاريخ بود، همه فكر مي‌كردند ترتيب آپ شدن وبلاگ فصلي است (تازه آن هم يك چيزي مثل انار است كه فقط در فصل زمستان پيدا مي‌شود!)


5ـ او طنزنويس جواني است كه عضور وبلاگ بروبچ و كتابخانه شاغلام سايت هم هست. اين فرد شعر هم مي‌گويد. (البته بعضي‌ها مي‌گويند او خودش معتقد است كه شعر مي‌گويد!) از ديگر «فضايل» او يكي هم اينكه برويد خدا را شكر كنيد كه مطالبش ابتدا حروفچيني شده، سپس روي سايت قرار مي‌گيرد وگرنه براي خواندن و خنديدن به يك مطلبش، اشكتان درمي‌آمد!


6ـ او كاريكاتوريست است. سوژه‌هايي كه فكر مي‌كند از سيلان و خلاقيت بالايي برخوردارند و معمولاً بيننده را غافلگير مي‌كنند. گويا دوـ سه نفر از بازديدكنندگان سايت گل‌آقا كه دچار سكسكه‌هاي مداوم بودند با مشاهده يكي از كارهاي او و در اثر شدت غافلگيري،‌ سكسكه‌شان بند آمده! پدر او كاريكاتوريست است و ضرب‌المثل دختر كو ندارد نشان از پدر(!) در موردش صدق مي‌كند!


7ـ روابط عمومي، لينكدوني و آمپلي‌فاير سايت از حيطه‌هاي فعاليت اين همكار گل‌آقاست. او ثابت كرده كه با يك دست شايد نتوان دو تا هندوانه برداشت ولي يك نفر خيلي كارهاي سايت گل‌آقا را مي‌تواند انجام دهد... مي‌گويند او يك پيشنهاد كاري خوب از شبكه پرس‌تي‌وي داشته ولي آن را رد كرده و همچنان به همكاري با گل‌آقا «افتخار» مي‌كند.


8ـ قديمها كاريكاتورهايش را بيشتر در سايت مشاهده مي‌كرديد ولي در حال حاضر بسيار كم كار شده. اين كاريكاتوريست آن زمانها كه كاريكاتور مي‌كشيد، به عنصر قلب (به شكل نمادين 5 سروته!) اهميت زيادي مي‌داد ولي اين روزها با كم كار شدن قلب بسياري از هوادارنش را شكسته.


9ـ سايت گل‌آقا آپولو نيست ولي زحمت هوا كردن بخشهاي جديد و در دست احداث سايت گل‌آقا به عهده اوست. از نظر او انجام هيچ تحولي در سايت غيرممكن نيست ولي خوب ممكن است مراحل انجام آن به اندازه زمان شكل‌گيري يك سياهچاله فضايي (حدوداً سه ميليارد و يك ربع سال نوري) طول بكشد: البته او قول داده ورژن جديد سايت گل‌آقا يكي دو دقيقه نوري قبل از اين زمان به سرانجام برسد!


10ـ صاحب يكي از وبلاگهاي گل‌آقايي و مسؤول خيلي چيزها،‌ از جمله همين سايت گل‌آقا! او در هنگام رانندگي علاقه زيادي به استفاده از دوربرگردان و بازگشت به جايي دارد كه از آن حركت كرده و اين اشتياق را در نام وبلاگ او هم مي‌توانيد مشاهده كنيد. او معتقد است تمام علوم عالم را مي‌توان به دو طبقه تقسيم كرد: 1ـ علوم سياسي 2ـ‌ علوم غيرسياسي!


11ـ دبير سايت، كسي كه سفارش نوشتن اين مطلب را به ما داد و هر روز هي پرسيد: پس اين مطلب معرفي همكاران چي شد؟ وبلاگ او در صورتي به روز مي‌شود كه ناهار قرمه‌سبزي با تربچه نقلي بخورد و عصر همان روز تلويزيون كارتون كونا و سرنديپيتي را پخش كند. (البته نه آن قسمتي كه كاپيتان اسماچ وارد جزيره مي‌شود!) او اگر بخواهد به تنهايي يك تيم آپ‌كننده سايت است، يعني عكس مي‌گيرد، گزارش تهيه مي‌كند، حروف‌چيني مي‌كند، آپلود مي‌كند، براي خودش چايي مي‌آورد...


12ـ گلنسا!
پاسخ: پوپك صابري‌فومني
توضيح: زود شناخته شدن از مزاياي معروف بودن است ديگر... چرا اين‌طوري به من نگاه مي‌كنيد؟
او معتقد است نويسنده‌هاي بخش معرفي همكاران در ماهنامه، بچه‌ها و سايت گل‌آقا هيچ وقت به جنبه زياد او در انتقادپذيري توجه و در معرفي او انتقادهايي اساسي مطرح نمي‌كنند.
او نتيجه يك طرح عظيم در سايت را يك روزه از همكاران مي‌گيرد ولي ممكن است بررسي آن و گذاشتن يك مثبت يا منفي ناقابل كنارشان دو سه هفته طول بكشد.
او الان از خواندن اين انتقاد خوشحال است اما قطعاً هنگام اظهار نظر كنارش مي‌نويسد: بد نبود ولي انتقاد از من بيشتر جاي كار داشت.

13ـ كاريكاتوريستي كه كودك درونش با نام مستعار آبي‌كوچولو در صفحه‌هاي سايت گل‌آقا مشغول بازيگوشي است و با اينكه كاريكاتوريست است ولي شما در سايت گل‌آقا بيشتر نوشته‌هاي او را خوانده‌ايد!


14ـ از كاريكاتوريستهاي پيشكسوت است كه حتماً روي جلدهاي هفته‌نامه گل‌آقا به قلم ايشان را فراموش نكرده‌ايد. از اين كاريكاتوريست «شيرپاك» خورده تا به حال كاريكاتورهاي زيادي در بخش مهمان سايت يا وبنامه‌هاي سايت مشاهده كرديد...

15ـ گزارشها و مصاحبه‌هاي سايت دستپخت او و فردي است كه در ادامه معرفي مي‌شود. او سالها قبل از همكاران افتخاري بچه‌ها...گل‌آقا بود كه توانست سوار بر آسانسور ترقي تبديل به يكي از همكاران سايت گل‌آقا شود. البته گزارشهاي او تا حدودي شبيه اوضاع دنيا از نگاه روباه قصه شازده كوچولوست يعني همواره يك چيزي كم دارد. مثلاً گاهي عكس ندارد، گاهي اسم مصاحبه‌شونده ندارد، گاهي هم اصلاً گزارشي وجود ندارد و...


16ـ از كارآموزان كلاسهاي طنز و كاريكاتور مؤسسه گل‌آقاست كه مدتي است در پروژه‌هاي خبري سايت گل‌آقا فعاليت مي‌كند. او وسواس زيادي روي تنظيم گزارشهايي كه مي‌نويسد دارد و درباره نحوه تنظيم آن ممكن است از 70 نفر مشاوره بگيرد ولي در نهايت كار خودش را انجام مي‌دهد!


17- مجموعه افرادي كه در يك مجموعه سيستماتيزه و منظم، همگي با هم مسؤوليت خواباندن سايت به ويژه در روزهاي تعطيل و سكته ناقص دادن دبير و مسؤول سايت را به عهده دارند.
البته اين خواباندگي و سكته‌دادگي فقط به اندازه‌اي طول مي‌كشد كه آبروي سايت جلوي چند تا بازديدكننده غريبه و آشنا برود، داد چند نفر از بالا نيامدن سايت، كامنت نپذيرفتن و ساير مشكلات دربيايد. به محض اتفاق افتادن يكي از اين موارد، و درست بلافاصله پس از آن كه يك خبر حاكي از ابراز پوزش و شرمندگي روي سايت مي‌رود، با اولين تماس با شركت مورد نظر تمام مشكلات حل شده و سايت سر و مر و گنده به شكل اولش برمي‌گردد!


18- انسان درك‌نشده‌اي كه اگر آب حوض كشيدن را به تخصص‌هاي او اضافه كنيم، مي‌تواند لقب «همه كاره و هيچ كاره» را هم به كلكسيون القاب و نام‌هاي مستعارش اضافه كند.
او در حال گرفتن فوق تخصص دق دادن سردبيران و دادن كار در دقيقه نود هم هست و از آنجا كه خودش سردبيري يكي از نشريات موسسه گل‌آقا را به عهده دارد، نگارنده گمان مي‌كند اين مسئله يك جورهايي به حرص و جوش‌هايي كه خودش از دست نويسنده‌ها و كاريكاتوريست‌ها مي‌خورد و كمپلكس‌ها و عقده‌هاي رواني حاصل از آن بستگي دارد.
او خودش را بنيانگذار سبك نويني از طنز به نام فتوكاتور مي‌داند و وقتي يكي از فتوكاتورهايش از مسوول سايت منفي مي‌گيرد، خطابه‌اي يك ساعته در بابا درك‌نشدگي استعدادش و احتمال تغيير شغلش به لبوفروشي و ... سر مي‌دهد.
جداً هنوز متوجه نشده‌ايد؟ اي‌بابا! نويسنده همين مطلب، البته به جز شماره 17!

پاسخ‌ها:

bachehaaa.jpg
شماره‌هاي 1 و 6 و 15 و 16 را در اين عكس مشاهده مي‌كنيد.
يعني نازنين جمشيدي، لاله ضيايي، شكوفه موسوي و الهام نظري.
براي تشخيص اينكه در عكس كي به كي است، به بخش‌هاي ديگر وبنامه و قوه تخيل خود مراجعه كنيد!

ziaee_axx.jpg
شماره 2، جناب محمدرفيع ضيايي

salman_taheri.jpg
شماره 3، سلمان طاهري
كاريكاتوريستي كه ممكن است بعدها او را در تلويزيون ببينيد.

giti_safarzadeh.jpg
گيتي صفرزاده، شماره 4
استثنائاً اين بار روبه‌روي دوربين نايستاده!

fazel_axx.jpg
شماره 5 فاضل تركمن
او داشت سعي مي‌كرد به شعرهاي خودش نخندد كه عكاس ما مچش را گرفت!

marya_eftekhari.jpg
مريم افتخاري، در حال جستجوي داغ‌ترين اخبار آبدارخانه
شماره 7

sana_hoseinpour.jpg
ثنا حسين‌پور آن وقت‌ها كه هنوز كم‌كارنشده بود، شماره 8

ordoobadii.jpg
رضا اردوبادي، در حال تبديل سال نوري به سال شمسي
شماره 9

rita_asgharpour.jpg
ريتا اصغرپور، شماره 10 كه يك لبخند ديپلماتيك به لب دارد!


azin_m.jpg
آذين محمدزاده، در حال انجام يكي از مراحل آپ كردن سايت
شماره 11

poopak_saberi.jpg
گلنسا، در حال شنيدن يكي از پيشنهادهاي دبير سايت
گفتن ندارد، اما مي‌گوييم، شماره 12

davoud_shahidi.jpg
مولف آبي كوچولو و دوستان، داود شهيدي
شماره 13

nase_pakshir1.jpg
ناصر پاكشير،‌شماره 14
گربه‌شان آن زير ميرها ماند و در عكس نيفتاد!

ali_z_axx.jpg
علي زراندوز، طراح اين مسابقه، در حال انجام يكي از كارهايش در موسسه
(البته فقط در مواقع ضروري!)
شماره 18


و شماره 17، دوستانمان در پرشين تولز كه عكس هم ندارند!


مرتبط:
بابا ما ديگه كي هستيم/ معرفي همكاران سايت، يك سال پيش


علي زراندوز

تاريخ : دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۸۶


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: