facebook instagram telegram telegram
بازی بزرگان!
cover87687manambazi1.jpg
نام کتاب: بچه‌ها من هم بازي1 (سبیل بابا نامیزونه)
نویسنده: منوچهر احترامي
انتشارات گل‌آقا، تهران
چاپ اول: 1382
علی زراندوز
...روزها مدرسه می‌رفتم، کتاب می‌خواندم و در حد افراط ورزش می‌کردم. شبها هم خواب یک جعبه مداد رنگی 24 رنگ را می‌دیدم.
...یک روز جمعه با چند تا از همکلاسیها برای گردش به چنارستان کرج رفته بودیم. پروانه‌ای جلو چشم من در آب افتاد. دیگر هرگز به چنارسان کرج نرفتم.
...سخت‌ترین کار دنیا، کاری است که آن را بلد نیستید و آسان‌ترین کار دنیا، کاری است که آنرا بلدید.

آنچه خواندید بخشهایی از گفتگوی منوچهر احترامی با هفته‌نامه بچه‌ها...گل‌آقا ست که در سال 1381 (پیاپی 170) انجام شده. احترامی از معدود طنزنویسانی است که آثارش تقریبا در تمام گروه‌های سنی خواننده دارد و کتابهای شعر حسنی‌اش هنوزهم از پرطرفدارترین کتابهای کودک کشور است. م.پسرخاله (از اسامی مستعار احترامی) سال 1320 در تهران متولد شد و پس از سالها طنزنویسی برای جراید، رادیو، تلویزیون و...در سال 1387 به سایر طنزنویسانِ کوچ کرده به دیار باقی پیوست. او درباره اینکه چطور شد کارش به طنزنویسی کشید، گفته است: نمی‌دانم! همان‌طور که نمی دانم حرف زدن و راه رفتن را چطور یاد گرفتم! به گمانم طنزنویسی خصلت است و خصلت ذاتی است. بنابراین نمی‌توانم بگویم که فلان اتفاق افتاد و من طنزنویس شدم. شاید هم یک اتفاقی افتاده باشد، نمی‌دانم!
بچه‌ها، من هم بازی نام ستونی است که احترامی سالها در هفته‌نامه بچه‌ها...گل‌آقا می‌نوشت. این ستون آن قدر مورد توجه مخاطبان مجله قرار گرفت که بسیاری از آنها برای تقلید از سبک نوشتاری احترامی برای اولین‌بار دست به قلم شدند. منتخبی از نوشته‌های خوانندگان بچه‌ها...گل‌آقا در این قالب در انتهای همین کتاب چاپ شده است.
احترامی در این مجموعه داستانهای کوتاه علاوه بر پرداختن به مشکلات امروزی نوجوانان (گسترش اینترنت و کم شدن دو ستی‌ها میان بچه‌ها، آرزوهای دور و دراز بچه‌های امروزی، فرزندسالاری در خانواده‌های تک‌فرزند، مشکلات آپارتمان نشینی و ...) گریزی هم به خاطرات نوجوانی خودش در سالهای دور زده و با تصویر فضاها و شخصیتهایی که سراغ آنها را فقط در قصه‌های مادربزرگها می‌توان گرفت نوجوانان امروزی را با حال و هوای زندگی در گذشته‌های نه چندان دوری که پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها هم در خانه‌های بزرگ و حیاط دار در کنار اعضای دیگر خانواده زندگی می‌کردند آشنا می‌کند.
چاپ اول بچه‌ها، من هم بازی (1) سال 1382 توسط انتشارات گل‌آقا انجام شد. البته این کتاب مدتی نایاب بود که برای عرضه در نمایشگاه کتاب امسال تجدید چاپ شد.
جلدهای دوم و سوم بچه‌ها من هم بازی (مثل کنه چسبیدن و کی بود رفت زیر میز) هم همراه این کتاب تجدید چاپ شدند که برای خرید هر کدام از این کتابها می‌توانید به بخش گل سنتر مراجعه کنید و يا براي اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 4-88793012 تماس بگیرید!

تاريخ : يكشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۸۹

Keywords:
About Bacheha Man Ham Bazi , Manoochehr Ehterami By Ali Zarandooz


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: