facebook instagram telegram telegram
مگو من مأمورم
farman89756alibook2.jpg
برداشتی از فرمان علی (ع) به مالک اشتر
نویسنده: کیومرث صابری فومنی
انتشارات گل آقا، تهران
چاپ: 1388
چاپ اول: 1386
قيمت:1600تومان
گيتي صفرزاده
چهره های والای تاریخ جهان گفته هایشان همواره همچون گوهری ارزشمند در گذر سالها و قرنها، بی بدیل و ارزشمند باقی می مانند و چراغی برای آیندگان می شوند. همچون سخنان امام علی (ع) خطاب به مالک اشتر در باب حکومت که نشانه یگانه ای از نحوه حکومت اسلامی برای همه آزادگان سراسر دورانهاست.همین فراگیر بودن این نشانه ها باعث شد که کیومرث صابری سالها قبل از اینکه تبدیل به گل آقا شود بررسی فرمان علی (ع) به مالک اشتر را به عنوان موضوع پایان نامه دوره کارشناسی خود در دهه چهل برگزید. این پایان نامه سیزده سال بعد یعنی در در زمان وقوع انقلاب اسلامی اجازه انتشار پیدا کرد. سپس در سال 1386 انتشارات گل آقا آن را به صورت کتاب منتشر کرد که به تازگی چاپ دوم این کتاب نیز منتشر شده است.
صابری در این رساله ابتدا تاریخ مختصری از اسلام و جامعه اسلامی در زمان خلافت علی (ع) را شرح داده و پس از آن در شش بخش به بررسی محتوای فرمان پرداخته است. بخش های مختلفی که براساس موضوعات مندرج در متن فرمان علی (ع) مورد استخراج قرار گرفته عبارتند از: قدرت الهی، حقوق فردی، حکومت، والی، شورای حکومت و مسائل بین المللی. صابری در بخش پایانی به نتیجه گیری پرداخته و مشخصات حکومت اسلامی را بیان کرده است. او در بخش پایانی نتیجه گیری خود نوشته: عملاً پیشرفت جامعه و حقوق افراد به نحوه حکومت خلیفه و به عبارت دیگر به خود خلیفه و تمایلات شخصی و نظریه های فردی او بستگی داشت. این خلیفه بود که با اتکا به اصول شخصی و ایجاد قواعد موافق و مطابق مصالح خود می توانست حقوق افراد را صیانت و پیشرفت جامعه را تأمین کند یا برعکس با ترتیب دادن حکومتی از عمال و مأمورین فاسد، به خاطر اندوختن مال بیشتر یا طولانی کردن مدت خلافت خود نسبت به جامعه ظلم و تعدی روا بدارد و همان طوری که دیدیم این امر با اصول مذهب اسلام کاملاً منافات دارد و در تاریخ خلافت و حتی در زمان برخی از خلفای راشدین نیز که از کارگزاران اصلی اسلام بودند بی سابقه نبوده است.

بخشهایی از این فرمان را که برای همه دورانها و زمانها ارزشمند هستند، به نقل از کتاب می خوانیم:
* مگو من مأمورم و امر می کنم باید فرمان مرا اطاعت کنند.
* بزرگ ترین خیانت، خیانت به ملت و زشت ترین دغل، دغل با پیشوایان است.
* قسمتی از اوقات خود را برای نیازمندان از خود قرار ده که در آن اوقات خویشتن را برای رسیدگی به خواسته های ایشان آماده ساخته و با آنها در یک مجلس عمومی بنشینی، پس به خاطر خدایی که تو را آفریده است با آنان فروتنی کن و لشکریان و دربانان و محافظین و پلیسهای خود را از جلوگیری آنها بازدار تا بدون ترس و نگرانی سخن بگویند.
* مشاورین را وادار که تو را بسیار نستایند و از اینکه کار نادرست نکرده ای خوشحالت نسازند، زیرا ستایش زیاد خودپسندی و سرکشی به بار می آورد.

*جهت تهيه اين كتاب مي توانيد به بخش گل سنتر مراجعه كنيد و يا براي اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 4-88793012 تماس بگیرید.

گيتي صفرزاده

تاريخ : سه شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۸۸

Keywords:
About Farman Ali Be Malek Ashtar , Golagha By Giti Safarzadeh


ارسال نظر

نظر شما پس از تاييد توسط مديريت سايت، نمايش داده خواهد شد.
لطفا" کد زیر را در قسمت پائین آن وارد نمائید.
نام:
 
پست الكترونيك:
 
وب سايت (لطفاً آدرس به صورت کامل وارد شود. بعنوان مثال: http://www.golagha.ir):
 
نظر:  

 


©با معرفت‌ها ذکر مأخذ می‌کنند!
powered by: